Popularni recepti

garam masala
HranaHrana i piće

Garam masala

449views

Garam masala je tradicionalna mešavina začina koja potiče iz indijske kuhinje i koristi se za obogaćivanje ukusa raznih jela. Naziv “garam” znači “topao” ili “zagrevajući”, dok “masala” označava “mešavinu začina”, što sugeriše da ova kombinacija ima za cilj da telu pruži osećaj topline i energije.

Garam masala je aromatična kombinacija začina koja dodaje dubinu ukusa jelima. Koristi se kako bi se začinila jela tokom kuvanja, ali i na kraju za dodatno pojačavanje arome. Uključuje sastojke kao što su korijander, kumin, karanfilić, i cimet. Dodaje se prema ukusu, često u malim količinama zbog svoje intenzivnosti. Popularna je u indijskoj kuhinji, ali se koristi i širom sveta u različitim jelima.

Tradicionalni karigaram masala sastojci

Tradicionalni kari nije definisana gotova mešavina začina već umetnost kombinovanja pojedinačnih začina kako bi se postigao željeni balans ukusa, mirisa i arome. U osnovi, kari je prilagodljiva smeša koja se menja prema sastojcima jela, regionalnim preferencijama i ličnom stilu kuvara. Svaki začin, poput kurkume, korijandera, kumina, đumbira, ili čilija, dodaje specifičnu notu ukusu, dok se njihova kombinacija prilagođava intenzitetu i vrsti jela – od blagih soseva do pikantnih čorbi. Ova fleksibilnost omogućava veliku raznovrsnost kari jela, jer nema univerzalnog recepta; kuvari eksperimentišu i usavršavaju svoje mešavine kroz iskustvo i intuiciju.

Lokalna tradicija i verovanjagaram masala zacin

U verskim ili kulturnim praksama određeni začini mogu biti izostavljeni iz jela. Crni biber se ponekad izbegava jer se smatra previše “zagrevajućim” prema ajurvedskoj filozofiji. Kurkuma se često koristi zbog svojih boja i zdravstvenih benefita, ali nije uvek neophodna. Kuvari prilagođavaju recepte tako da budu u skladu s lokalnim tradicijama i verovanjima. Ovo dodaje sloj personalizacije i poštovanja prema kulinarskoj i religijskoj tradiciji.

Prema ajurvedi, crni biber spada u “zagrevajuće” začine jer pojačava unutrašnju toplotu tela. Ljudi sa “pitta” došom, koju karakteriše već prisutna toplota, često izbegavaju zagrevajuće začine da ne bi izazvali neravnotežu, poput povećane kiselosti, iritacije ili upala.

Garam masala: Kupovina ili priprema kod kuće

Garam masala se može pronaći kao gotov proizvod u većini marketa, gde dolazi u obliku praha, paste ili u nekim slučajevima čak i kao vlažna mešavina. Međutim, mnogi ljubitelji kuvanja vole da je pripremaju kod kuće kako bi prilagodili sastojke i osigurali svežinu i intenzivnost ukusa.

Recept za domaću garam masalu

Sastojcisastojci garam masala

  • 4 štapića cimeta (oko 7 cm svaki)
  • 2 velike kašike semena kumina
  • 2 velike kašike semena korijandera
  • 1 velika kašika očišćenog kardamoma
  • 1 mala kašika celih karanfilića
  • 1 mala kašika crnog bibera
  • Polovina muškatnog oraščića

Postupak:

  1. Priprema začina: U tiganju bez dodavanja masnoće ”grilujte” sve začine osim muškatnog oraščića. Stavite tiganj na umerenu temperaturu i stalno mešajte začine 10 minuta kako biste sprečili zagorevanje.
  2. Hlađenje: Kada začini počnu da oslobađaju intenzivnu aromu, skinite tiganj sa vatre i ostavite da se potpuno ohlade.
  3. Dodavanje muškatnog oraščića: Narendajte polovinu muškatnog oraščića i umešajte ga u ohlađene začine.
  4. Mlevenje: Sve začine prebacite u električni secko ili blender i sameljite ih u fini prah.
  5. Čuvanje: Gotovu garam masalu čuvajte u hermetički zatvorenoj tegli na suvom i hladnom mestu kako bi sačuvala aromu.

 

Leave a Response