Popularni recepti

leptirasti osip sistemski lupus
Credit to: Doktorinternet/Wikimedia
Medicina

Sistemski lupus simptomi

574views

Sistemski lupus: Bolest koja pogađa telo i duh

Sistemski lupus, predstavlja kompleksnu autoimunu bolest koja može uticati na gotovo svaki organ u telu. Njegova nepredvidivost i varijabilnost simptoma otežavaju dijagnozu i lečenje, a bolest se često razvija postepeno sa nespecifičnim simptomima, poput umora ili bolova u zglobovima, koji mogu biti prisutni kod mnogih drugih stanja. Upravo ova svestranost čini lupus izazovom ne samo za pacijente već i za lekare, jer se manifestacije mogu pojaviti u talasima, sa fazama remisije i iznenadnim pogoršanjima.

Sistemski lupus:Simptomi

Svaki slučaj sistemskog lupusa je jedinstven, što znači da simptomi i manifestacije bolesti variraju između pacijenata. Različiti delovi tela mogu biti pogođeni kod svake osobe, pa dva pacijenta s lupusom neće imati identičan tok bolesti. Ovo je zbog kompleksnosti bolesti i načina na koji imuni sistem različito reaguje kod različitih pojedinaca.

Kod lupusa, simptomi se pojavljuju zavisno od toga koji su organi ili sistemi zahvaćeni autoimunim napadom. Na primer, ako su zahvaćeni zglobovi, pacijent može doživeti bol i oticanje, dok ako su zahvaćeni bubrezi, može se razviti stanje kao što je lupusni nefritis (oštećenje bubrega).

Sistemski lupus često zahvata više organa odjednom, što znači da kod većine pacijenata nije pogođen samo jedan sistem. Ovo može rezultirati kombinovanim simptomima poput oticanja zglobova, kožnih osipa, problema sa disanjem ili bubrežnih komplikacija. Kod težih slučajeva, lupus može izazvati ozbiljne probleme sa vitalnim organima kao što su bubrezi (lupusni nefritis), srce (perikarditis), pluća (pleuritis), krv (anemija, leukopenija), i nervni sistem (neurološki problemi).

Većina pacijenata doživljava lupus kao bolest koja dolazi u talasima ili napadima, gde se simptomi povremeno pogoršavaju, a zatim povlače u fazama remisije. Ovi napadi su nepredvidivi, a simptomi mogu varirati u intenzitetu. Kada napad prestane, pacijenti se mogu osećati relativno dobro neko vreme, dok se simptomi ponovo ne pojave.

Promenljivost simptoma je ključna karakteristika lupusa. Bolest može pogoditi različite organe u različito vreme, a pacijenti mogu doživeti različite simptome tokom vremena. Ova varijabilnost otežava dijagnozu i lečenje, jer se klinička slika stalno menja.

Sistemski lupus: Rani simptomi

bol u zglobovima sistemski lupus
Credit to: www.muhealth.org

Rani simptomi lupusa često uključuju opšte zdravstvene probleme kao što su groznica, umor i neobjašnjiv gubitak težine. Ovi simptomi su uobičajeni i za mnoge druge bolesti, pa se lupus često ne prepoznaje odmah. Umor je jedan od najčešćih i najoslabljivijih simptoma lupusa, često utičući na kvalitet života.

Ogromna većina pacijenata sa lupusom oseća umor tokom bolesti. To je hronični umor koji ne nestaje ni nakon odmora i može biti iscrpljujući. Malaksalost je stanje opšte slabosti koje može ometati svakodnevne aktivnosti.

Bol i ukočenost zglobova su česti rani simptomi lupusa. Ovi simptomi mogu podsećati na artritis i obično pogađaju male zglobove, kao što su zglobovi šaka i stopala. Bolovi u zglobovima nisu uvek praćeni upalom, ali mogu značajno narušiti pokretljivost.

Karakteristične kožne manifestacije lupusa

leptirasti osip sistemski lupus
Credit to: Doktorinternet/Wikimedia

Jedan od najprepoznatljivijih simptoma lupusa je leptirasti osip, koji se pojavljuje preko obraza i nosa, podsećajući na oblik krila leptira. Ovaj osip je često povezan sa izlaganjem Suncu.. Leptirasti osip je specifičan znak, iako nije prisutan kod svih pacijenata.

Pacijenti sa lupusom često imaju fotosenzitivnost, što znači da njihova koža reaguje na sunčevu svetlost. Izlaganje UV zracima može izazvati ili pogoršati osip, ali i izazvati flare-up bolesti, gde dolazi do pogoršanja simptoma.

Međutim, kod nekih pacijenata osetljivost se ne ograničava samo na prirodnu sunčevu svetlost. Fluorescentna svetla koja se koriste u mnogim zatvorenim prostorijama takođe emituju male količine UV zračenja, što može izazvati slične reakcije.

Zbog toga se pacijentima sa lupusom može preporučiti izbegavanje ne samo direktnog izlaganja Suncu, već i dužeg boravka u zatvorenim prostorijama koje koriste ovakva svetla. Ova povećana osetljivost može ograničiti njihovu slobodu da učestvuju u određenim aktivnostima, kao što su boravak napolju ili rad u osvetljenim kancelarijama.

Leave a Response