Policistični ovarijalni sindrom (PCOS)- polististični jajnici
Policistični ovarijalni sindrom (PCOS) je jedan od najčešćih endokrinih poremećaja kod žena reproduktivnog doba, a može biti odgovoran za pojavu upornih akni koje često prate ovaj sindrom. Ali, kako PCOS tačno utiče na kožu i zašto dovodi do akni?
PCOS se karakteriše hormonalnim disbalansom, pri čemu telo proizvodi višak androgena – muških hormona koji su prisutni i kod žena, ali u znatno manjim količinama. Ovaj povećani nivo androgena može izazvati niz simptoma, uključujući neredovne menstrualne cikluse, povećanu telesnu težinu, rast dlaka na licu i telu, kao i akne.
Zanimljivo je da žene sa PCOS-om često imaju akne ne samo na licu, već i na leđima. Ovo je zbog toga što lojnih žlezda ima mnogo i na leđima, grudima i ramenima, gde povećani nivo androgena može izazvati iste probleme kao i na licu. Povećana proizvodnja sebuma i začepljenje folikula dovode do pojave bolnih i upornih akni na ovim delovima tela.
Steroidi
Steroidi su često povezivani sa velikim mišićima i impresivnom fizičkom izdržljivošću, ali malo se govori o potencijalnim nuspojavama koje mogu pratiti njihovu upotrebu. Jedna od tih nuspojava koja može biti posebno vidljiva je pojava bubuljice na leđima.
”Steroidne akne” mogu da se pojave kod oko 50% ljudi koji koriste anaboličke steroide u velikim dozama za bodybuilding. Razlog za ovo je složena interakcija između steroida i hormonskog sistema organizma.
Anabolički steroidi, koji su sintetičke verzije testosterona, mogu dramatično povećati nivoe testosterona u telu. Povećani nivoi testosterona mogu povećati proizvodnju sebuma, prirodnog ulja kože. Kada sebum ostane zarobljen u porama kože, može dovesti do začepljenja i upale, što rezultira pojavom bubuljica.
Osim toga, anabolički steroidi mogu izazvati promene u hormonskom balansu organizma. Ove promene mogu uticati na normalnu funkciju lojnih žlezda, što dodatno doprinosi pojavi akni.
Nošenje uskih stvari
Jeste li ikada pomislili da bi vaš izbor garderobe mogao imati veze sa stanjem vaše kože, konkretno i bubuljice na ledjima? Pa, izgleda da postoji tajna veza između uske odeće i pojave akni.
Kako biste razumeli ovu vezu, zamislite situaciju: nosite omiljenu usku majicu ili bluzu, ali osećate nelagodu dok se krećete. Ono što možda niste svesni jeste da vaša odeća, iako izgleda sjajno, može stvarati pritisak i trenje na koži. Ovo trenje može iritirati vašu kožu i stvoriti idealne uslove za pojavu bubuljica.
Uska odeća, posebno ona napravljena od sintetičkih materijala, može sprečiti kožu da “diše”. Kada se vaša koža ne može prirodno provetravati, znoj i bakterije mogu ostati zarobljeni ispod odeće. Zamislite ovo kao mali “spa” za bakterije – idealno mesto za razmnožavanje i stvaranje neželjenih bubuljica.
Još jedan ključni faktor je znojenje. Uska odeća može povećati znojenje, posebno tokom aktivnosti poput vežbanja. Znoj, zajedno sa bakterijama i uljem koje proizvodi koža, može stvoriti savršenu oluju za blokadu pora. I eto, imamo recept za akne!
Ali ne očajavajte! Postoje načini da se izborite sa ovim problemom. Umesto uske odeće, birajte garderobu koja je lagana i napravljena od prirodnih materijala poput pamuka. Ovo će omogućiti vašoj koži da slobodno diše i sprečiti stvaranje trenja.
Reakcija na određene proizvode
Mnogi kozmetički proizvodi, poput kupki ili krema sadrže sastojke koji mogu biti komedogeni, što znači da mogu začepiti pore i izazvati pojavu akni. Neke od uobičajenih komedogenih supstanci u kozmetici uključuju kokosovo ulje, maslinovo ulje, lanolin, i različite vrste voskova.
Takođe, ostaci deterdženta za veš na odeći mogu izazvati iritaciju kože, posebno ako ste osetljivi na određene hemikalije ili mirise koji se koriste u njima. Ovi iritanti mogu začepiti pore na koži leđa i dovesti do pojave akni. Koža na leđima može biti posebno osetljiva na iritante zbog stalnog trenja sa odećom i drugim spoljnim faktorima. Stoga, čak i blaga iritacija od ostataka deterdženta može izazvati neželjene reakcije, uključujući pojavu akni.
Konzumiranje visoke količine šećera
Konzumiranje velike količine rafiniranog šećera, posebno brzih ugljenih hidrata, može izazvati nagli skok nivoa šećera u krvi, što dovodi do lučenja insulina. Povećanje nivoa insulina može aktivirati proizvodnju androgena, muških hormona koji mogu povećati proizvodnju sebuma u koži. Povećana proizvodnja sebuma može začepiti pore i dovesti do pojave akni.
Takođe, oksidativni stres, koji je posledica prekomernog unošenja šećera, takođe može doprineti razvoju bubuljice na ledjima.